PORADY DLA WŁAŚCICIELI
PTAKÓW OZDOBNYCH

10 PRZYKAZAŃ DLA MIŁOŚNIKÓW PTAKÓW

1.        NIE POMAGAJ PRZEMYTNIKOM

Zawsze kupuj ptaki, pochodzące z pewnego źródła: w sklepach zoologicznych, rozmnożone przez rodzimych hodowców lub pochodzące z legalnego importu. Nie wspieraj przemytu okupionego cierpieniem i śmiercią.

2.        BĄDŹ ODPOWIEDZALNY

Zwierzę to nie zabawka; tak, jak my odczuwa ból, strach, głód, pragnienie. Trzymane w klatce czy wolierze będzie od Ciebie zupełnie zależne. Bądź odpowiedzialny i nie zapominaj, że zakup ptaka to decyzja na wiele lat, a może i na całe życie. Ptaki przywiązują się bardzo do człowieka i nie można ich z błahych powodów oddać w inne ręce. Wybór konkretnego gatunku musi być dopasowany do warunków, które możesz zapewnić nowemu domownikowi oraz wiedzy, jaką posiadasz na temat hodowli ptaków. Początkujący powinni zdecydować się na zwierzęta łatwiejsze w hodowli.

3.      NIE SKAZUJ NA SAMOTNOŚĆ

Ptaki w środowisku naturalnym żyją najczęściej w stadach. Trzymane w domu pojedynczo koncentrując całą swą uwagę na człowieku i łatwiej się oswajają, a niektóre gatunki szybko zaczynają naśladować ludzką mowę. Jeśli jednak nie możemy poświęcić nowemu skrzydlatemu domownikowi wiele czasu, zdecydujmy się na zakup przynajmniej dwójki. Nie skazujmy ptaszka na samotność!

4.      WOLNOŚĆ JEST NAJWAŻNIEJSZA

Twój dom nie może stać się więzieniem dla niewinnej istoty!!! Nie ma za dużych klatek, mogą być tylko za małe. Pojedynczy ptak, siedząc na żerdce, nie może dotykać ogonem podłogi, a głową sufitu. Klatka musi być na tyle szeroka, by pozwalała mu na rozpięcie skrzydeł i tak długa, by ptaszek przesiadając się z jednej żerdki na drugą musiał nimi zamachać. Jest to niezbędne minimum, które musisz mu zapewnić!!! Pomieszczenie do wypuszczania na fruwanie należy odpowiednio przygotować; zamknąć i zasłonić okna, zabrać cenne drobiazgi i trujące rośliny, zgasić źródła ognia, schować lekarstwa itp.

5.      ZAPEWNIJ ODPOWIEDNIE WARUNKI

Ptaki potrzebują dziennego światła, ale nie można ich narażać na przegrzanie (np. ustawiając całą klatkę w pełnym słońcu) i przeciągi. Najlepiej jest postawić klatkę w pokoju, gdzie toczy się życie rodzinne, na wysokości naszego wzroku, nigdy na podłodze, bo przestraszone ptaki w większości uciekają do góry i zbyt niskie usytuowanie ich domu jest dla nich stresujące. Możesz dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa skrzydlatych domowników, umieszczając klatkę tak, by przynajmniej jednym bokiem przylegała do ściany.

6.        UMEBLUJ MIESZKANIE

Kupując klatkę sprawdź, czy odległość między prętami nie jest zbyt duża w stosunku do wielkości ptaszka. Mieszkanie wyposaż w poidełka i karmniki, żerdzie do siadania z gałązek drzew liściastych, najlepiej różnej grubości (nigdy plastikowe!), w sprzęt „sportowy” i zabawki. Zapewnij ptakom możliwość kąpieli, zawieszając basenik na wodę lub spryskując je zraszaczem do kwiatków. Dno klatki posyp prasowanymi trocinami. Jeśli chcesz się dochować potomstwa, wybierz odpowiednie dla danego gatunku akcesoria lęgowe.  

7.      OPRACUJ ODPOWIEDNIĄ DIETĘ

Różne gatunki ptaków mają inne wymagania pokarmowe. Podstawowym pożywieniem najczęściej hodowanych w naszych domach ptaszków jest odpowiednio dobrana mieszanka ziaren. Ptaki nie wzgardzą również owocami, zielonkami, warzywami oraz jajkami. Muszą mieć dostęp do kostek wapienno-mineralnych, piasku, żwirku lub tłuczonych muszli.

8.      PAMIĘTAJ O WITAMINACH

Podstawowy pokarm uzupełniaj przez podawanie witamin i odżywek. Odpowiednio dobrane dodatki pomogą również w uzyskaniu pięknego koloru piórek, zapobiegną chorobom tarczycy lub zachęcą do radosnego śpiewu. Wzmocnią również organizm ptaszka w czasie pierzenia czy składania jajek.

9.      NIE ZASTĄPISZ LEKARZA WETERYNARII

Regularnie sprzątaj klatkę, codziennie wymieniaj wodę, sprawdzaj stan pazurków i dzioba. Gdy Twoje zwierzątko zachowuje się inaczej niż zwykle, jest osowiałe, stroszy piórka, przysypia, traci apetyt, siedzi na dnie klatki, bo trudno mu jest się utrzymać na gałązce lub gdy cokolwiek innego wzbudza Twój niepokój, zasięgnij porady lekarza weterynarii, znającego się na chorobach ptaków. Z wyjątkiem udarów słonecznych zawsze warto zwiększyć temperaturę otoczenia i przystawić do klatki lampkę z żarówką.

10.   PAMIĘTAJ O KOLBACH

Zapewnij ptakom dostęp do kolb Nestora. To nie tylko pełnowartościowy pokarm bez konserwantów i sztucznych barwników, lecz również doskonała zabawa w poszukiwanie i wyskubywanie przysmaków, nawiązująca do życia w warunkach naturalnych. Dostarczając rozrywki, kolby pomagają rozładować energię rozpierającą zwierzaki, spędzające na co dzień życie na ograniczonej przestrzeni. Co więcej dzięki drewnianej listewce kolby przyczyniają się do ścierania dziobów i pazurków.

 

KOLBY NESTORA POWSTAJĄ W PROCESIE TRADYCYJNEGO WYPIEKU BEZ ŻADNYCH SZTUCZNYCH SPOIW

 

NASZE PORADY:Więcej informacji i porad znajdziesz w zakładce BIOLOG RADZI

WIĘCEJ
DUŻE PAPUGI

Decyzję o zakupie dużej papugi należy wyjątkowo przemyśleć. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Czy ptak będzie ważniejszy od mebli, karniszy, tapet, bibelotów, bo zapewne wypróbuje na nich swój silny dziób? Czy znajdziemy dla papugi wystarczająco dużo czasu? Czy mamy świadomość, że będzie ona tęsknić, gdy zostanie sama w domu, w przypadku niektórych gatunków, jak żako, wręcz rozpaczliwie? Czy jesteśmy gotowi sprzątać to, co zanieczyści, gdy będzie swobodnie latać? Czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca dla niemałej przecież klatki-woliery? Jeśli jednak nasza odpowiedź brzmi: „tak”, możemy być pewni, że zyskujemy wspaniałego i kochającego nas całym papuzim sercem przyjaciela na wiele lat, a może i na całe życie. Przemyślmy też wybór gatunku. Gdy nie chcemy, by ptak zbyt dużo latał swobodnie, zdecydujmy się na papugę z krótszym ogonem, która lubi się wspinać, jak żako, amazonkę, czy kakadu. Dysponując dużym mieszkaniem lub domem możemy pokusić się o zakup ary. 

 

 

 

 

 LISTA ZAKUPÓW

 

KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki, basen do kąpieli

 

LEŚNA ŚCIÓŁKA NESTORA – prasowane trociny na dno klatki; są naturalne, nie pylą się, mają doskonałe właściwości absorpcyjne i pachną drzewem

 

MIESZANKI POKARMOWE DLA DUŻYCH PAPUG NESTORA

* 700 ml SMAKI ŚWIATA z orzechami i fasolą mungo

* 1400 ml PREMIUM

* 3000 ml POKARM Z ORZECHAMI I FASOLĄ MUNGO w wiaderku

 

KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA XXL NESTORA DLA PTAKÓW

 

PRAŻONY PIASEK lub ŻWIREK DLA PTAKÓW

 

KOLBY ZIARNOWE NESTORA DLA DUŻYCH PAPUG

 *XXL z owocami i orzechami

* PREMIUM  

KANARKI

Dzikie kanarki do dziś zamieszkują Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Azory w stadach od 30 do 60 sztuk, w porze lęgowej łącząc się w pary. Kanarki na europejski ląd trafiły w XIV wieku dzięki portugalskim żeglarzom. Zachwyciły pięknymi trelami i łatwo adaptowały się do życia w klatkach. Pierwsze hodowle powstały w hiszpańskich klasztorach. Sposób rozmnażania ze względu na wysokie ceny i modę na kanarki był przez wiele lat ściśle strzeżoną tajemnicą zakonników, którzy sprzedawali jedynie śpiewające samce. Dziś znanych jest wiele ras kanarków, hodowanych dla śpiewu, koloru upierzenia czy wyszukanej budowy ciała. Ptaszki te są bardzo wrażliwe na przeciągi, przeziębienia, dym nikotynowy, ulatniający się gaz. Żyją około 10 lat.

 

LISTA ZAKUPÓW

 

 

KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki

 

LEŚNA ŚCIÓŁKA NESTORA – prasowane trociny na dno klatki; są naturalne, nie pylą się, mają doskonałe właściwości absorpcyjne i pachną drzewem

 

MIESZANKI POKARMOWE NESTORA DLA KANARKÓW

* 500 ml PREMIUM

* 700 ml SMAKI ŚWIATA z papryką, owocami i marchewką

* 1000 ml POKARM Z OWOCAMI w wiaderku

* 3000 ml POKARM Z OWOCAMI w wiaderku

 

KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA NESTORA DLA PTAKÓW

 

MELODIA NA ŚPIEW NESTORA DLA KANRKÓW

 

WITAMINY COMPLETE NESTORA lub MULTIVIT NESTORA DLA KANARKÓW

 

WITAMINY NA PIÓRKA NESTORA DLA KANARKÓW

 

PRAŻONY PIASEK lub ŻWIREK DLA PTAKÓW

 

 KOLBY ZIARNOWE NESTORA DLA KANARKÓW

* MELODIA z makiem i murzynkiem

* KOLOROWE PIÓRKA z papryką i marchewką

* PREMIUM

* 2 SZTUKI w kilku smakach do wyboru

* 2 W 1 – 2 kolby w 2 smakach w 1 opakowaniu

* 3 W 1 – 3 kolby w 3 smakach w 1 opakowaniu

* BOMBONIERKA – 12 kolb o różnych smakach

PTASZKI EGZOTYCZNE

Mówiąc „mała egzotyka”, mamy najczęściej na myśli ptaszki należące do rodziny astryldów, jak mewki, zeberki czy amadyny. Około 130 gatunków astryldów zamieszkuje Azję, Afrykę i Australię. Większość z nich źle się czuje w klatkach otwartych na wszystkie strony; najlepiej jest zabudować przynajmniej tylną, a najlepiej również i dwie boczne ściany. Niektóre gatunki, jak mewki czy zeberki to ptaszki idealne dla początkujących hodowców; inne, jak delikatne amadyny wspaniałe, polecane są dla bardziej doświadczonych miłośników ptaków. Jedzenie dla astryldów nadaje się również dla egzotycznych łuszczaków (np. afrykańskich kulczyków), najlepiej, gdy wymiesza się je z pożywieniem dla kanarków (również łuszczaków, ale o specyficznych wymaganiach). Łuszczakami są także nasze rodzime gile, szczygły, zięby, których – jako gatunków chronionych – nie wolno trzymać w niewoli.  

 

 

 

LISTA ZAKUPÓW

 

 

KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki

 

LEŚNA ŚCIÓŁKA NESTORA – prasowane trociny na dno klatki; są naturalne, nie pylą się, mają doskonałe właściwości absorpcyjne i pachną drzewem

 

MIESZANKI POKARMOWE NESTORA DLA PTASZKÓW EGZOTYCZNYCH

* 700 ml SMAKI ŚWIATA z owocami i kokosem

* 1000 ml POKARM Z OWOCAMI w wiaderku

 

KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA NESTORA DLA PTAKÓW

 

WITAMINY COMPLETE NESTORA DLA PTASZKÓW EGZOTYCZNYCH

 

WITAMINY NA PIÓRKA NESTORA DLA PTASZKÓW EGZOTYCZNYCH

 

PRAŻONY PIASEK lub ŻWIREK DLA PTAKÓW

 

 KOLBY ZIARNOWE NESTORA DLA PTASZKÓW EGZOTYCZNYCH  

* 2 SZTUKI z jajkami

* 2 SZTUKI z owocami

PAPUŻKI

Wśród wielu gatunków małych papug papużki faliste uważane za najpopularniejsze ptaki ozdobne na świecie, są hodowane w milionach sztuk w wielu barwnych odmianach. Pochodzą z Australii, gdzie żyją w parach tworzących stada. Początkowo do Europy sprowadzano je z antypodów. Pierwsze hodowle zaczęły powstawać, gdy odkryto, że w naturze wylęgają się w dziuplach, a nie, jak myślano, w płaskich gniazdach. Wkrótce obok zielonożółtych, charakterystycznych dla dziko żyjących osobników, pojawiły się nowe mutacje barwne: niebieskie, opalowe, żółte i wiele innych. Papużki faliste są wrażliwe na brak jodu, dlatego należy uzupełniać ich dietę w ten pierwiastek.     

 

 

LISTA ZAKUPÓW

 

 

KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki

 

LEŚNA ŚCIÓŁKA NESTORA – prasowane trociny na dno klatki; są naturalne, nie pylą się, mają doskonałe właściwości absorpcyjne i pachną drzewem

 

MIESZANKI POKARMOWE NESTORA DLA PAPUŻEK

* 500 ml PREMIUM

* 700 ml SMAKI ŚWIATA z jodem i owocami

* 1000 ml POKARM Z OWOCAMI w wiaderku

* 3000 ml POKARM Z OWOCAMI w wiaderku

* 12 kg (30szt. x 400g)

 

KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA NESTORA DLA PTAKÓW

 

WITAMINY Z JODEM NESTORA DLA PAPUŻEK

 

WITAMINY COMPLETE NESTORA lub MULTIVIT NESTORA DLA PAPUŻEK

 

WITAMINY NA PIÓRKA NESTORA DLA PAPUŻEK

 

PRAŻONY PIASEK lub ŻWIREK DLA PTAKÓW

 

 KOLBY ZIARNOWE NESTORA DLA PAPUŻEK

* MORSKA z jodem i muszelkami

* PREMIUM

* 2 SZTUKI w kilku smakach do wyboru

* 1 SZTUKA z owocami lub z owocami leśnymi

* 2 W 1 – 2 kolby w 2 smakach w 1 opakowaniu

* 3 W 1 – 3 kolby w 3 smakach w 1 opakowaniu

* BOMBONIERKA – 12 kolb o różnych smakach

ŚREDNIE PAPUGI

Spośród wielu gatunków średnich papug, do których możemy zaliczyć np. rozelle, świergotki czy aleksandretty, największą popularność hodowców zdobyły łagodne i szybko oswajające się nimfy. Podobnie jak kakadu, należące do tej samej podrodziny, mają wspaniały czub, który w zależności od nastroju i sytuacji, podnosi się lub przylega do głowy. Pochodzące z Australii, żyjące 15-20 lat nimfy do Europy trafiły około połowy XIX wieku. W naturze latają dużo i wytrwale, muszą mieć zapewnioną możliwość zażywania ruchu poza klatką. Warto wiedzieć, że pokarm dla średnich papug odpowiada również niewielkim nierozłączkom. Kupując papugi, w szczególności nierozłączki, musimy sprawdzić, czy nie dobrały się w parę już w sklepie zoologicznym; nie wolno ich rozdzielać i unieszczęśliwiać. Nazwa nierozłączki, w angielskim ptaki miłości (lovebirds), nie została nadana tym ptaszkom przypadkowo.     

 

 

LISTA ZAKUPÓW

 

 

KLATKA wyposażona w karmniki, poidełka, basenik, żerdzie z naturalnego drzewa, zabawki

 

LEŚNA ŚCIÓŁKA NESTORA – prasowane trociny na dno klatki; są naturalne, nie pylą się, mają doskonałe właściwości absorpcyjne i pachną drzewem

 

MIESZANKI POKARMOWE NESTORA DLA ŚREDNICH PAPUG

* 500 ml PREMIUM

* 700 ml SMAKI ŚWIATA z owocami i orzechami

* 1000 ml POKARM Z OWOCAMI I WARZYWAMI w wiaderku

* 3000 ml POKARM Z OWOCAMI I WARZYWAMI w wiaderku

* 12 kg (30szt. x 400g)

 

KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA NESTORA lub KOSTKA WAPIENNO-MINERALNA XXL NESTORA DLA PTAKÓW

 

WITAMINY COMPLETE NESTORA lub MULTIVIT NESTORA DLA ŚREDNICH PAPUG

 

WITAMINY NA PIÓRKA NESTORA DLA ŚREDNICH PAPUG

 

PRAŻONY PIASEK lub ŻWIREK DLA PTAKÓW

 

 KOLBY ZIARNOWE NESTORA DLA ŚREDNICH PAPUG

* PREMIUM

* XXL z owocami i orzechami

* 2 SZTUKI w kilku smakach do wyboru

* 2 W 1 – 2 kolby w 2 smakach w 1 opakowaniu

* 3 W 1 – 3 kolby w 3 smakach w 1 opakowaniu

* BOMBONIERKA – 12 kolb o różnych smakach

arrow up